Chłodzenie płaszczyznowe
W przypadku zastosowania systemów grzewczych płaszczyznowych, mogą one często zamiennie być wykorzystane w okresie letnim do chłodzenia płaszczyznowego.

Obserwowana od kilku lat potrzeba na chłód w okresie letnim wykazuje tendencję wzrostową. Oznacza to, że bilans energetyczny budynku zmienia swój rozkład w przeciągu roku. Poprawa izolacyjności przegród sprawia, że zimą już nie potrzebujemy tak dużo energii, ale latem borykamy się z coraz większymi zyskami ciepła, które pochodzą chociażby z coraz modniejszych dużych przeszkleń w nowych domach. Trudniej nam funkcjonować, gdy temperatura w pomieszczeniu utrzymuje się na mało komfortowym poziomie, dlatego coraz chętniej sięgamy po systemy chłodzące. W tym dziale omówimy systemy chłodzenia płaszczyznowego.
Źródła chłodu
W przypadku instalacji chłodzenia płaszczyznowego, bardzo często współpracują one z pompami ciepła. Najekonomiczniejsza eksploatacja chłodzenia ma miejsce w przypadku pomp ciepła gruntowych. Jest to pasywne chłodzenie, bez udziału układu chłodniczego pompy ciepła. Pompa obiegowa dolnego źródła tłoczy glikol przez dolne źródło (sondy pionowe lub kolektor poziomy).
W dolnym źródle panuję stała temperatura około 8-12 stopni Celsjusza. W ten sposób „wyciągamy” chłód z dolnego źródła. Jeżeli wydajność chłodzenia pasywnego jest za mała, pompa ciepła załącza swój układ chłodniczy. Takie działanie oprócz efektu chłodzenia wnętrza budynku, ma jeszcze jedną bardzo istotną rolę. Pompując ciepło z budynku do dolnego źródła, następuję regeneracja dolnego źródła po sezonie grzewczym. Dolne źródło odwdzięczy się wyższymi temperaturami podczas sezonu grzewczego, co będzie miało przełożenie na wyższą sprawność pompy ciepła (współczynnik SCOP) oraz niższe rachunki na energię elektryczną.

Z instalacją chłodzenia płaszczyznowego mogą również współpracować pompy ciepła typu powietrze – woda. O ile u większości producentów pomp gruntowych, moduł chłodzenia jest dodatkowo płatny, to w przypadku pomp ciepła typu powietrze – woda w przeważającej części jest w standardzie. W przypadku zastosowania tego typu pompy, chłodzenie odbywa się tylko w sposób aktywny z użyciem całego układu chłodniczego. Ze względu na dość wysokie temperatury wody lodowej (parametr 18/22), układ osiąga bardzo wysokie współczynniki sprawności (im temp. zasilania podczas chłodzenia niższa, układ uzyskuję niższą sprawność, tzw. współczynnik EER).
Przy chłodzeniu płaszczyznowym bardzo ważne jest, aby nie przekroczyć tzw. temperatury punktu rosy. Jest to taka temperatura powierzchni, gdzie następuję początek wykraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Na rynku jest dostępna automatyka, która pilnuję tego parametru.
Chłodzenie podłogowe, ścienne oraz sufitowe
Tylko połącznie tych trzech płaszczyzn da zadawalające efekty. Zastosowanie tylko jednego rodzaju chłodzenia (zwłaszcza podłogą) daje niestety niezadawalające efekty!
Chłodzenie płaszczyznowe to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób mających problemy alergiczne.
Bez znaczenia jest, czy chłodzenie płaszczyznowe chcesz zamontować w nowoczesnym, czy zabytkowym budownictwie – mechanizm ten nadaje się do każdego wnętrza! Niewątpliwym plusem jest też korzystanie z tego samego układu płaszczyznowego, co do ogrzewania w sezonie grzewczym. Dodatkowo nie wydaje żadnych dźwięków, a koszty eksploatacji są niskie.
Tak jak wspomniano wyżej, tylko połączenie co najmniej dwie z trzech dostępnych powierzchni do chłodzenia da odczuwalne efekty.
Powodem tego są wydajności chłodzenia z 1m2 powierzchni płaszczyzny, na której zachodzi efekt chłodzenia.
Pojedynczo wygląda to następująco:
Aby zobrazować pewne wartości, przyjmijmy sobie salon o powierzchni podłogi 30m2, powierzchni ścian 20m2 oraz powierzchni sufitu 30m2.
Jest to poprawna uproszczona metodyka. Często w pomieszczeniach o takim metrażu, można spotkać klimatyzatory typu split o mocy chłodniczej 3500W. Chłodzenie samą podłogówką dostarczy jedynie około 20% wymaganej mocy chłodniczej. Przy takim stopniu pokrycia mocy, nie ma co liczyć na zadowalający efekt.
Dokładając do tego dodatkowo chłodzenie ścienne i sufitowe, moc chłodnicza rośnie z 600W do 2800W.
Jest to już wystarczająca moc, aby system w pełni spełniał swoją funkcję chłodzenia.
Skorzystaj z naszej oferty i doświadczenia
Wentylacja
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje gwarancję stałej wymiany powietrza w pomieszczeniach.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Zakładka w przygotowaniu.